De Amerikaanse aandelenmarkten sloten dinsdag opnieuw op recordniveaus. De S&P 500 steeg met 0,13% en eindigde voor het eerst boven de grens van 7.600 punten. De Dow Jones Industrial Average won 228,91 punten, goed voor een stijging van 0,45%. De Nasdaq Composite sloot vrijwel vlak, met een kleine winst van 0,03%.
Beursnieuws Amerika
Het momentum op Wall Street blijft sterk met beurzen op recordstanden. Beleggers blijven steun vinden in sterke bedrijfsresultaten, optimisme rond kunstmatige intelligentie en de verwachting dat de Amerikaanse economie vooralsnog bestand blijft tegen hogere rentes en geopolitieke onzekerheid.
Toch begint de markt ook kwetsbaarder te ogen. Na een lange reeks stijgingen zijn waarderingen opgelopen en ligt de lat voor bedrijven hoog. Wanneer de S&P 500 deze week opnieuw hoger sluit, zou dat de tiende positieve week op rij betekenen. Dat zou de langste winstreeks sinds 1985 zijn.
Binnen de Amerikaanse markt was het beeld dinsdag relatief breed. Zeven van de elf GICS-sectoren sloten hoger. Nutsbedrijven waren de sterkste sector met een winst van 1,93%. Ook materialen en industrie lagen goed, met stijgingen van respectievelijk 1,16% en 1,00%.
Aan de andere kant stond communicatiediensten onder druk. De sector verloor 2,61%. Ook gezondheidszorg, consumentendiscretionair en consumentengoederen sloten lager.
De sectorrotatie laat zien dat beleggers niet alleen in technologie blijven zitten. Defensieve sectoren profiteren mogelijk van de zoektocht naar stabiliteit na de sterke beursrally van de afgelopen weken.
Nieuwe Amerikaanse importheffingen
Het belangrijkste nieuws vandaag komt wederom uit Washington. De Office of the U.S. Trade Representative heeft voorgesteld om aanvullende importheffingen tot 12,5% op te leggen aan producten uit 60 economieën. De maatregel is gericht op landen die volgens de Verenigde Staten onvoldoende optreden tegen de import van goederen die met dwangarbeid zijn geproduceerd.
De voorgestelde heffingen vallen onder Section 301 van de Trade Act van 1974. Voor economieën die al een volledig of gedeeltelijk verbod op de import van dwangarbeidgerelateerde goederen hebben ingevoerd, zou een tarief van 10% gelden. Voor andere economieën kan het tarief oplopen tot 12,5%.
De maatregel raakt mogelijk belangrijke handelspartners zoals China, de Europese Unie en Japan. Daarmee ontstaat opnieuw onzekerheid over internationale handelsstromen, productieketens en winstmarges van bedrijven. Hogere importtarieven kunnen kosten verhogen, vooral voor sectoren die sterk afhankelijk zijn van wereldwijde toeleveringsketens.
Voor beleggers is vooral van belang of handelspartners tegenmaatregelen nemen. Zolang het voorstel nog in de consultatiefase zit, blijft het effect op markten beperkt. Schriftelijke reacties zijn voorzien in juli, waarna publieke hoorzittingen volgen.
Olieprijs stijgt door nieuwe spanningen
Naast handelsbeleid blijft geopolitiek een belangrijk aandachtspunt. De olieprijs liep op door nieuwe spanningen tussen de Verenigde Staten en Iran. Amerikaanse troepen zouden Iraanse raketten en drones hebben onderschept en zelfverdedigingsaanvallen hebben uitgevoerd op Qeshm Island.
De spanningen vergroten de onzekerheid rond de Straat van Hormuz, een cruciale doorvoerroute voor de wereldwijde oliehandel. Brentolie handelde rond $97 per vat, terwijl WTI richting $95 per vat bewoog.
Een verdere stijging van de olieprijs kan gevolgen hebben voor inflatieverwachtingen. Hogere energieprijzen werken vaak snel door in transportkosten, bedrijfsuitgaven en consumentenprijzen. Dat kan centrale banken voorzichtiger maken met renteverlagingen.
Nabeurs: Palo Alto Networks, GitLab en Ulta Beauty in beweging
In de nabeurshandel vielen meerdere aandelen op. Palo Alto Networks verloor bijna 3%, ondanks beter dan verwachte cijfers en een verhoging van de omzetverwachting. Dit wijst erop dat beleggers bij hoog gewaardeerde technologieaandelen streng blijven.
GitLab daalde ongeveer 5%. Het softwarebedrijf gaf een tegenvallende winstverwachting af en kondigde aan circa 14% van het personeelsbestand te schrappen. Dat komt neer op ongeveer 350 medewerkers. Ook verlaat het bedrijf 22 landen en verwacht het herstructureringskosten van $30 miljoen tot $35 miljoen.
Ulta Beauty steeg juist ongeveer 1%. De cosmeticaketen verhoogde de winstverwachting voor het hele jaar en rapporteerde kwartaalcijfers die boven de analistenverwachtingen lagen.
Azië: Nikkei bereikt nieuw record
In Azië was het beeld gemengd, maar Japan sprong positief uit. De Nikkei 225 steeg bijna 3% en bereikte een nieuw recordniveau. De Japanse markt profiteerde opnieuw van sterke vraag naar technologie- en halfgeleideraandelen.
Ook het Chinese vasteland noteerde hoger. De Shanghai Composite won ongeveer 0,6% en de CSI 300 steeg sterker. Hongkong bleef juist achter, met een daling van de Hang Seng Index van ruim 1,5%.
In Australië steeg de ASX 200 met bijna 1%, ondanks iets tegenvallende economische groei. Het Australische bbp groeide in het eerste kwartaal met 2,5% op jaarbasis, waar economen op 2,6% hadden gerekend. Zwakkere consumentenbestedingen, lagere overheidsuitgaven en verstoringen door zwaar weer in de mijnbouw drukten op de groei.
India stond onder druk. De Nifty 50 verloor ruim 1%, terwijl ook de Sensex lager noteerde. De Zuid-Koreaanse markt was gesloten vanwege een feestdag.
Europa herstelt, maar inflatie blijft aandachtspunt
Europese aandelen herstelden dinsdag na een zwakkere start van de week. De Stoxx Europe 600 eindigde 0,7% hoger. Ook de belangrijkste beurzen in Londen, Parijs, Frankfurt en Milaan sloten in het groen.
Toch blijft het Europese marktbeeld kwetsbaar. De inflatie in de eurozone steeg in mei naar een geschatte 3,2%. Vooral energieprijzen droegen bij aan de stijging. Energie werd op jaarbasis 10,9% duurder.
Deze inflatieontwikkeling kan de Europese Centrale Bank onder druk zetten. Wanneer energieprijzen verder oplopen door spanningen in het Midden-Oosten, wordt het lastiger om de inflatie duurzaam richting de doelstelling te brengen. Inmiddels schat de markt de kans op een renteverhoging volgende week op 94%.
Binnen de Europese aandelenmarkt viel Abivax negatief op. Het Franse biotechbedrijf verloor ruim 40% nadat in een studie naar colitis ulcerosa meerdere kankergevallen werden gemeld. Analisten wezen erop dat dit een zware schaduw over het aandeel kan werpen, zelfs als het verband met de behandeling nog niet is vastgesteld.
Vooruitblik: ADP-banenrapport
Vandaag kijken beleggers vooral naar Amerikaanse macro-economische cijfers. Op de agenda staan onder meer het ADP-banenrapport over mei, de definitieve cijfers voor duurzame goederen en de fabrieksorders over april.
Deze cijfers zijn belangrijk voor het rentebeeld. Sterke arbeidsmarktdata kunnen erop wijzen dat de Amerikaanse economie robuust blijft, maar kunnen ook de verwachting van renteverlagingen temperen. Zwakkere cijfers kunnen juist zorgen voor meer hoop op beleidsruimte bij de Federal Reserve.
Daarnaast publiceren onder meer Medtronic en Macy’s voorbeurs hun resultaten. Bij Medtronic letten beleggers op de groei binnen medische technologie en marges. Bij Macy’s draait het vooral om consumentenvraag, voorraden en de vooruitzichten voor de Amerikaanse detailhandel.
Gebruikte bronnen:
https://www.cnbc.com/2026/06/02/stock-market-today-live-updates.html
https://www.cnbc.com/2026/06/03/us-tariffs-60-economies-dection-301-forced-labor-trade-practices-.html
https://www.cnbc.com/2026/06/03/asia-markets-today-nikkei-kospi-hang-seng-sensex-iran-oil.html
https://www.cnbc.com/2026/06/02/european-stocks-poised-to-rebound-ahead-of-key-inflation-update.html




