Skip to main content
BFX
CAC40
EOE
SX5E
SPX
NDX
INDU
EUR.USD
TSLA
AAPL
AMZN
MSFT
Select platform

Beursnieuws vandaag | LYNX Morning Call Dow naar record, tech onder druk; banenrapport wordt richtinggevend

Door

05-06-2026
In dit artikel
AEX
ISIN: NL0000000107
|
Ticker: EOE --- %
|
Beurzen: --

--- Punten
---% (1D)
1W ---
1M ---
1Y ---
To the AEX

Luister naar de audioversie van dit artikel (gegenereerd door AI).

Beursnieuws vandaag: 
LYNX Morning Call

Ontvang elke ochtend om 9.00 het laatste beursnieuws in uw mailbox.

De Amerikaanse aandelenmarkt liet donderdag een duidelijke rotatie zien. De Dow Jones Industrial Average steeg met 1,73%, naar een nieuw recordslot van 51.561,93 punten. De S&P 500 won 0,41% tot 7.584,31 punten, terwijl de Nasdaq Composite 0,09% verloor en daarmee achterbleef door zwakte in technologie- en chipfondsen

Beursnieuws Amerika

Broadcom verloor ruim 12% nadat de omzetverwachtingen teleurstelden, wat bredere zorgen opriep over de waarderingen en winstverwachtingen binnen AI-gerelateerde aandelen. Voornamelijk AI-gerelateerde chipaanden lieten rode cijfers zien. Onder meer Arm Holdings (-4,4%), AMD (-3,5%) en Micron (-7,7%) stonden onder druk, Daarmee was deze sessie geen klassieke risk-on dag, maar eerder een rotatie. Beleggers namen winst in de winnaars van de AI-rally en zochten exposure in sectoren die eerder waren achtergebleven. Onder meer de sectoren financials, healthcare en industrials lieten sterke stijgingen zien. Dat verklaart het grote verschil in koerswinst tussen de verschillende Amerikaanse indices.

Na sluitingstijd verschoof de aandacht naar enkele bedrijfsresultaten. Lululemon Athletica daalde in de nabeurshandel met circa 11% nadat het sportkledingbedrijf zijn jaarverwachting voor omzet en winst verlaagde. ServiceTitan ging juist ongeveer 13% hoger na een opwaartse bijstelling van de outlook, terwijl Argan circa 12% won op sterker dan verwachte kwartaalcijfers.

Vandaag kijken beleggers vooral uit naar het Amerikaanse banenrapport over mei. Economen rekenen op 80.000 nieuwe banen en een werkloosheid van 4,3%. Dat cijfer is belangrijk omdat het de inschatting van de Federal Reserve kan beïnvloeden: een zwakker rapport zou de discussie over renteverlagingen versterken, terwijl een sterker cijfer de obligatierentes opnieuw kan laten oplopen.

President Donald Trump zei donderdagavond dat hij “vereerd” zou zijn om de Iraanse hoogste leider Ayatollah Mojtaba Khamenei te ontmoeten als dat zou bijdragen aan een deal. De oorlog tussen de VS en Iran duurt inmiddels vier maanden en heeft geleid tot verstoringen rond de Straat van Hormuz, een cruciale route voor olie-export. Olieprijzen daalden donderdag wel, mede door berichten over een staakt-het-vuren tussen Israël en Libanon, maar de risicopremie blijft zichtbaar zolang onderhandelingen tussen Washington en Teheran tegenstrijdige signalen opleveren.

Grafiek Nasdaq-100 index uit TWS Handelsplatform (5-6-2026)

Azië met correctie het weekend in

In Azië was vooral Zuid-Korea zwak. De Kospi zakte bijna 5% met forse verliezen voor Samsung Electronics (-5,1%) en SK Hynix (-8,1%). Daarmee verspreidde de Amerikaanse chipzwakte zich direct naar de Aziatische halfgeleiderketen. Japan’s Nikkei 225 (-1,4%) verloor eveneens terrein, terwijl ook Hongkong en Australië lager noteerden. India hield beter stand, met beperkte winsten voor de Nifty 50 en Sensex. De regionale divergentie wijst erop dat beleggers vooral landen en indices afstraffen met een hoge blootstelling aan AI-hardware en geheugenchips.

LYNX Beleggerspodcast | Aflevering 26: AI-hype dendert door: dit is waarom Google nieuwe aandelen uitgeeft

In deze aflevering behandelen we de vraag die steeds meer beleggers bezighoudt: zitten we in een AI-bubbel, of is dit pas het begin van een veel grotere technologische revolutie? We bespreken waarom SoftBank-CEO Masayoshi Son denkt dat AI misschien wel 50 keer groter wordt dan de dotcom-revolutie, waarom Alphabet miljarden wil ophalen voor AI-infrastructuur, en waarom Nvidia door sommige beleggers bijna als een nieuwe veilige haven wordt gezien.

Bekijke via Youtube of luister via Spotify.

Europa opent hoger

Europese beurzen sloten donderdag juist hoger. De Stoxx Europe 600 eindigde 0,4% in de plus, ondanks geopolitieke spanningen. Grote beurzen in Londen, Frankfurt, Parijs en Milaan lagen overwegend stabiel tot positief. Wel waren er duidelijke verliezers: Universal Music Group verloor 5,8% na berichten dat Pershing Square zijn belang had verkocht en nadat UMG een deel van de aandelen van Pershing-fondsen had teruggekocht. Nokia daalde meer dan 6%, in lijn met wereldwijde druk op technologieaandelen. Eerder dit jaar had Pershing Square nog een bod op UMG uitgebracht dat de onderneming rond $64 miljard waardeerde, met een mogelijke verschuiving van de hoofdnotering naar New York.

Voor vandaag ligt de focus vrijwel volledig op het Amerikaanse banenrapport om 14:30 uur Nederlandse tijd. Futures in de VS zakten vannacht wel weg, waarmee de Amerikaanse beurzen lijken af te stevenen op een lager opening: S&P 500-futures daalden ongeveer 0,5% en de Nasdaq 100-futures zelfs met 0,9%.

Gebruikte bronnen:

https://www.cnbc.com/2026/06/04/trump-iran-supreme-leader.html

https://www.cnbc.com/2026/06/05/asia-markets-today-nikkei-225-kospi-hang-seng-index-csi-300-nifty50.html

https://www.cnbc.com/2026/06/04/european-stocks-stoxx-cac-iran-war-israel-lebanon-ceasefire.html

https://www.cnbc.com/2026/06/04/stock-market-today-live-updates.html

https://www.cnbc.com/2026/06/04/us-treasury-yields-take-a-breather-as-traders-await-more-jobs-data.html


Stuur een bericht naar Justin Blekemolen
  • Dit veld is bedoeld voor validatiedoeleinden en moet niet worden gewijzigd.

Justin is sinds 2018 beleggingsspecialist bij LYNX en richt zich al meer dan 10 jaar op educatie voor particuliere beleggers en actieve traders. Hij schrijft artikels over actuele onderwerpen op de beurs. Als doorgewinterde technisch analist speelt de grafiek doorgaans een belangrijke rol in het nemen van zijn beleggingsbeslissingen. Wekelijks maakt hij de LYNX Beleggerspodcast die te beluisteren is via Spotify of te bekijken op het Youtube kanaal van LYNX.

Beursnieuws vandaag | LYNX Morning Call

Dagelijks verzorgen Justin Blekemolen en Sven van Gasse het laatste beurs- en financiele nieuws met de LYNX Morning Call.
Hoe hebben de markten zich de afgelopen beursdag ontwikkeld en wat staat er vandaag op het programma?

Dagelijks het laatste beursnieuws in uw mailbox

Blijf op de hoogte van het laatste beursnieuws met de LYNX Morning Call nieuwsbrief. Ontvang elke ochtend een marktupdate met de belangrijkste ontwikkelingen.

Aanmelden kan kosteloos en eenvoudig via het beursupdateformulier.

LYNX Morning Call

Dagelijks het laatste beurs- en financiële nieuws in de LYNX Morning Call met Sven van Gasse en Justin Blekemolen.

In dit artikel
AEX
ISIN: NL0000000107
|
Ticker: EOE --- %
|
Beurzen: --

--- Punten
---% (1D)
1W ---
1M ---
1Y ---
To the AEX

Beursagenda

Open nu een effectenrekening

Bent u een actieve belegger en neemt u, net als wij, beleggen serieus? Dan helpen wij u graag het maximale uit uw beleggingsportefeuille te halen.

Een effectenrekening via LYNX biedt u alles wat u mag verwachten van een broker. Een stabiel en intuïtief handelsplatform, scherpe tarieven en een zeer uitgebreid aanbod van beleggingsproducten en beurzen.

Beurs vandaag: het laatste beursnieuws

03-06-2026

Washington dreigt met nieuwe tarieven, olieprijs stijgt — Justin Blekemolen

De Amerikaanse aandelenmarkten sloten dinsdag opnieuw op recordniveaus. De S&P 500 steeg met 0,13% en eindigde voor het eerst boven de grens van 7.600 punten. De Dow Jones Industrial Average won 228,91 punten, goed voor een stijging van 0,45%. De Nasdaq Composite sloot vrijwel vlak, met een kleine winst van 0,03%.

Beursnieuws Amerika

Het momentum op Wall Street blijft sterk met beurzen op recordstanden. Beleggers blijven steun vinden in sterke bedrijfsresultaten, optimisme rond kunstmatige intelligentie en de verwachting dat de Amerikaanse economie vooralsnog bestand blijft tegen hogere rentes en geopolitieke onzekerheid.

Toch begint de markt ook kwetsbaarder te ogen. Na een lange reeks stijgingen zijn waarderingen opgelopen en ligt de lat voor bedrijven hoog. Wanneer de S&P 500 deze week opnieuw hoger sluit, zou dat de tiende positieve week op rij betekenen. Dat zou de langste winstreeks sinds 1985 zijn.

Binnen de Amerikaanse markt was het beeld dinsdag relatief breed. Zeven van de elf GICS-sectoren sloten hoger. Nutsbedrijven waren de sterkste sector met een winst van 1,93%. Ook materialen en industrie lagen goed, met stijgingen van respectievelijk 1,16% en 1,00%.

Aan de andere kant stond communicatiediensten onder druk. De sector verloor 2,61%. Ook gezondheidszorg, consumentendiscretionair en consumentengoederen sloten lager.

De sectorrotatie laat zien dat beleggers niet alleen in technologie blijven zitten. Defensieve sectoren profiteren mogelijk van de zoektocht naar stabiliteit na de sterke beursrally van de afgelopen weken.

Nieuwe Amerikaanse importheffingen

Het belangrijkste nieuws vandaag komt wederom uit Washington. De Office of the U.S. Trade Representative heeft voorgesteld om aanvullende importheffingen tot 12,5% op te leggen aan producten uit 60 economieën. De maatregel is gericht op landen die volgens de Verenigde Staten onvoldoende optreden tegen de import van goederen die met dwangarbeid zijn geproduceerd.

De voorgestelde heffingen vallen onder Section 301 van de Trade Act van 1974. Voor economieën die al een volledig of gedeeltelijk verbod op de import van dwangarbeidgerelateerde goederen hebben ingevoerd, zou een tarief van 10% gelden. Voor andere economieën kan het tarief oplopen tot 12,5%.

De maatregel raakt mogelijk belangrijke handelspartners zoals China, de Europese Unie en Japan. Daarmee ontstaat opnieuw onzekerheid over internationale handelsstromen, productieketens en winstmarges van bedrijven. Hogere importtarieven kunnen kosten verhogen, vooral voor sectoren die sterk afhankelijk zijn van wereldwijde toeleveringsketens.

Voor beleggers is vooral van belang of handelspartners tegenmaatregelen nemen. Zolang het voorstel nog in de consultatiefase zit, blijft het effect op markten beperkt. Schriftelijke reacties zijn voorzien in juli, waarna publieke hoorzittingen volgen.

Olieprijs stijgt door nieuwe spanningen

Naast handelsbeleid blijft geopolitiek een belangrijk aandachtspunt. De olieprijs liep op door nieuwe spanningen tussen de Verenigde Staten en Iran. Amerikaanse troepen zouden Iraanse raketten en drones hebben onderschept en zelfverdedigingsaanvallen hebben uitgevoerd op Qeshm Island.

De spanningen vergroten de onzekerheid rond de Straat van Hormuz, een cruciale doorvoerroute voor de wereldwijde oliehandel. Brentolie handelde rond $97 per vat, terwijl WTI richting $95 per vat bewoog.

Een verdere stijging van de olieprijs kan gevolgen hebben voor inflatieverwachtingen. Hogere energieprijzen werken vaak snel door in transportkosten, bedrijfsuitgaven en consumentenprijzen. Dat kan centrale banken voorzichtiger maken met renteverlagingen.

Nabeurs: Palo Alto Networks, GitLab en Ulta Beauty in beweging

In de nabeurshandel vielen meerdere aandelen op. Palo Alto Networks verloor bijna 3%, ondanks beter dan verwachte cijfers en een verhoging van de omzetverwachting. Dit wijst erop dat beleggers bij hoog gewaardeerde technologieaandelen streng blijven.

GitLab daalde ongeveer 5%. Het softwarebedrijf gaf een tegenvallende winstverwachting af en kondigde aan circa 14% van het personeelsbestand te schrappen. Dat komt neer op ongeveer 350 medewerkers. Ook verlaat het bedrijf 22 landen en verwacht het herstructureringskosten van $30 miljoen tot $35 miljoen.

Ulta Beauty steeg juist ongeveer 1%. De cosmeticaketen verhoogde de winstverwachting voor het hele jaar en rapporteerde kwartaalcijfers die boven de analistenverwachtingen lagen.

Azië: Nikkei bereikt nieuw record

In Azië was het beeld gemengd, maar Japan sprong positief uit. De Nikkei 225 steeg bijna 3% en bereikte een nieuw recordniveau. De Japanse markt profiteerde opnieuw van sterke vraag naar technologie- en halfgeleideraandelen.

Ook het Chinese vasteland noteerde hoger. De Shanghai Composite won ongeveer 0,6% en de CSI 300 steeg sterker. Hongkong bleef juist achter, met een daling van de Hang Seng Index van ruim 1,5%.

In Australië steeg de ASX 200 met bijna 1%, ondanks iets tegenvallende economische groei. Het Australische bbp groeide in het eerste kwartaal met 2,5% op jaarbasis, waar economen op 2,6% hadden gerekend. Zwakkere consumentenbestedingen, lagere overheidsuitgaven en verstoringen door zwaar weer in de mijnbouw drukten op de groei.

India stond onder druk. De Nifty 50 verloor ruim 1%, terwijl ook de Sensex lager noteerde. De Zuid-Koreaanse markt was gesloten vanwege een feestdag.

Europa herstelt, maar inflatie blijft aandachtspunt

Europese aandelen herstelden dinsdag na een zwakkere start van de week. De Stoxx Europe 600 eindigde 0,7% hoger. Ook de belangrijkste beurzen in Londen, Parijs, Frankfurt en Milaan sloten in het groen.

Toch blijft het Europese marktbeeld kwetsbaar. De inflatie in de eurozone steeg in mei naar een geschatte 3,2%. Vooral energieprijzen droegen bij aan de stijging. Energie werd op jaarbasis 10,9% duurder.

Deze inflatieontwikkeling kan de Europese Centrale Bank onder druk zetten. Wanneer energieprijzen verder oplopen door spanningen in het Midden-Oosten, wordt het lastiger om de inflatie duurzaam richting de doelstelling te brengen. Inmiddels schat de markt de kans op een renteverhoging volgende week op 94%.

Binnen de Europese aandelenmarkt viel Abivax negatief op. Het Franse biotechbedrijf verloor ruim 40% nadat in een studie naar colitis ulcerosa meerdere kankergevallen werden gemeld. Analisten wezen erop dat dit een zware schaduw over het aandeel kan werpen, zelfs als het verband met de behandeling nog niet is vastgesteld.

Vooruitblik: ADP-banenrapport

Vandaag kijken beleggers vooral naar Amerikaanse macro-economische cijfers. Op de agenda staan onder meer het ADP-banenrapport over mei, de definitieve cijfers voor duurzame goederen en de fabrieksorders over april.

Deze cijfers zijn belangrijk voor het rentebeeld. Sterke arbeidsmarktdata kunnen erop wijzen dat de Amerikaanse economie robuust blijft, maar kunnen ook de verwachting van renteverlagingen temperen. Zwakkere cijfers kunnen juist zorgen voor meer hoop op beleidsruimte bij de Federal Reserve.

Daarnaast publiceren onder meer Medtronic en Macy’s voorbeurs hun resultaten. Bij Medtronic letten beleggers op de groei binnen medische technologie en marges. Bij Macy’s draait het vooral om consumentenvraag, voorraden en de vooruitzichten voor de Amerikaanse detailhandel.

Gebruikte bronnen:

https://www.cnbc.com/2026/06/02/stock-market-today-live-updates.html

https://www.cnbc.com/2026/06/03/us-tariffs-60-economies-dection-301-forced-labor-trade-practices-.html

https://www.cnbc.com/2026/06/03/asia-markets-today-nikkei-kospi-hang-seng-sensex-iran-oil.html

https://www.cnbc.com/2026/06/02/european-stocks-poised-to-rebound-ahead-of-key-inflation-update.html

Over de auteur

Justin is sinds 2018 beleggingsspecialist bij LYNX en richt zich al meer dan 10 jaar op educatie voor particuliere beleggers en actieve traders. Hij schrijft artikels over actuele onderwerpen op de beurs. Als doorgewinterde technisch analist speelt de grafiek doorgaans een belangrijke rol in het nemen van zijn beleggingsbeslissingen. Wekelijks maakt hij de LYNX Beleggerspodcast die te beluisteren is via Spotify of te bekijken op het Youtube kanaal van LYNX.

01-06-2026

Wall Street start juni op recordkoers; Europa hoger van start — Justin Blekemolen

Amerikaanse futures noteerden maandagochtend hoger, waarmee Wall Street lijkt te willen voortbouwen op een sterke meimaand en op de recordstanden van eind vorige week.

Beursnieuws Amerika

Futures op de S&P 500 stegen met ongeveer 0,3%, de Nasdaq 100-futures wonnen circa 0,5% terwijl de Dow Futures slechts 0,1% hoger noteren. Daarmee blijft vooral technologie de aanjager van het sentiment, terwijl beleggers tegelijk rekening houden met geopolitieke onzekerheid rond Iran, Israël, Libanon en de Straat van Hormuz.

De Amerikaanse aandelenmarkt sloot mei overtuigend af. De Nasdaq Composite won ruim 8% over de maand, de S&P 500 steeg ongeveer 5% en de Dow Jones Industrial Average kwam bijna 3% hoger uit. De S&P 500 boekte bovendien de negende weekwinst op rij, de langste dergelijke reeks sinds eind 2023. Vrijdag sloten de grote Amerikaanse indices opnieuw op recordniveaus, geholpen door de verwachting dat de Verenigde Staten en Iran een tijdelijke verlenging van het staakt-het-vuren kunnen bereiken. Volgens veel analisten is veel optimisme inmiddels als ingeprijsd: een daadwerkelijke aankondiging kan daarom ook leiden tot winstnemingen, zeker na de sterke stijging van de afgelopen weken.

De geopolitieke situatie blijft ook bepalend voor de risicopremie in olie. Na een scherpe terugval in mei veerden de olieprijzen zondag en maandag weer op. Brent steeg richting 93 dollar per vat en WTI noteerde rond 90 dollar. Dat herstel kwam nadat Israël opdracht gaf tot een diepere militaire operatie in Libanon, wat de vrees aanwakkerde dat de spanningen met Hezbollah en Iran opnieuw kunnen oplopen. De beweging is opvallend omdat WTI in mei bijna 17% verloor, de scherpste maanddaling sinds april 2025. De markt balanceert daardoor tussen twee scenario’s: een diplomatieke doorbraak die olie verder omlaag kan drukken, of hernieuwde verstoringen in het Midden-Oosten die de prijs juist ondersteunen.

Voor aandelen is die oliecomponent belangrijk. Lagere energieprijzen zouden de inflatiedruk kunnen temperen en de koopkracht ondersteunen. Hogere olieprijzen werken juist als extra belasting op consumenten en bedrijven en kunnen de Federal Reserve minder ruimte geven om later dit jaar de rente te verlagen.

Ook het cijferseizoen was afgelopen periode een steunpilaar onder de markt. Ongeveer 85% van de S&P 500-bedrijven die tot nu toe rapporteerden, kwam boven de winstverwachtingen uit. Dat ligt duidelijk boven het 5-jaarsgemiddelde van 78%. Ook de omvang van de positieve verrassingen is groot: de winsten liggen samen 16,7% boven de ramingen, tegen een historisch gemiddelde van 7,3%. Dat verklaart mogelijk waarom beleggers tot nu toe bereid zijn hogere waarderingen te accepteren, vooral in technologie en AI-gerelateerde namen.

Topman Jensen Huang presenteerde op Computex in Taiwan een nieuwe Arm-gebaseerde pc-processor, de N1X, ontwikkeld in samenwerking met Microsoft en MediaTek. De chip wordt onderdeel van de RTX Spark-superchip, die vanaf dit najaar in Windows-pc’s van onder meer Microsoft, Dell, HP, Asus, Lenovo en MSI moet verschijnen. Daarmee betreedt Nvidia nadrukkelijker de markt voor pc-processors, traditioneel het domein van Intel, AMD, Qualcomm en Apple.

Azië overwegend groen

Ook in Azië speelde AI wederom een hoofdrol. Zuid-Korea sprong eruit: de Kospi steeg maandag 1,3% naar een nieuw record, gedragen door chip- en AI-aandelen. Samsung Electronics won meer dan 3% en bereikte een nieuwe recordkoers.

De bredere regio liet een gemengd beeld zien. De Japanse Nikkei 225 steeg licht, terwijl de Topix iets daalde. In Australië verloor de S&P/ASX 200 terrein. Hongkong noteerde hoger, terwijl de Chinese CSI 300 juist licht terugviel. SoftBank viel op met een koerswinst van ongeveer 5% na plannen om de komende vijf jaar 45 miljard euro te investeren in AI-infrastructuur in Frankrijk.

Europa begint hoger aan nieuwe handelsweek

Europa sloot vrijdag overwegend hoger en gaat ook in het groen de nieuwe handelsweek in. De Stoxx Europe 600 eindigde ongeveer 0,2% hoger. Defensieaandelen presteerden beter na nieuwe veiligheidszorgen in Oost-Europa; de regionale aerospace- en defensie-index steeg circa 1%. De FTSE 100 verloor licht, terwijl de Italiaanse FTSE MIB juist steeg. De DAX en CAC 40 bleven nagenoeg onveranderd.

Vandaag ligt de focus op nieuwe signalen uit Washington en Teheran. Beleggers kijken daarnaast vooruit naar de Amerikaanse arbeidsmarktcijfers later deze week, met vrijdag het belangrijke banenrapport. Dat cijfer kan richting geven aan de renteverwachtingen en daarmee aan de houdbaarheid van de rally.

Bronnen:

https://www.cnbc.com/2026/05/31/nvidias-new-chip-to-power-fresh-line-of-windows-laptops-by-dell-hp.html

https://www.cnbc.com/2026/05/31/stock-market-today-live-updates.html

https://www.cnbc.com/2026/05/29/stoxx-dax-ftse-european-stocks-iran-ceasefire-markets.html

https://www.cnbc.com/2026/06/01/asia-markets-nikkei-225-kospi-hang-seng-index.html

Over de auteur

Justin is sinds 2018 beleggingsspecialist bij LYNX en richt zich al meer dan 10 jaar op educatie voor particuliere beleggers en actieve traders. Hij schrijft artikels over actuele onderwerpen op de beurs. Als doorgewinterde technisch analist speelt de grafiek doorgaans een belangrijke rol in het nemen van zijn beleggingsbeslissingen. Wekelijks maakt hij de LYNX Beleggerspodcast die te beluisteren is via Spotify of te bekijken op het Youtube kanaal van LYNX.

29-05-2026

AI-rally stuwt Wall Street opnieuw naar records — Justin Blekemolen

28-05-2026

Snowflake stijgt fors en de markt kijkt uit naar inflatierapport — Sven van Gasse

27-05-2026

AI-rally tilt Wall Street naar nieuwe records — Justin Blekemolen

22-05-2026

Recordstand Dow Jones, ondanks onrust over rente, olie en Iran — Justin Blekemolen

21-05-2026

Nvidia overtreft opnieuw verwachtingen — Sven van Gasse

20-05-2026

Stijgende rentes zetten aandelen onder druk, cijfers Nvidia centraal — Justin Blekemolen

19-05-2026

Chipaandelen onder druk en overname in energiemarkt — Sven van Gasse

18-05-2026

Hogere rentes en geopolitieke spanningen zetten rally onder druk — Justin Blekemolen