Volatiele beursweek in verschiet met rentebesluit en tarieven

Door Justin Blekemolen

03-03-2025

S&P 500
ISIN: US78378X1072
|
Ticker: SPX --- %

---
---% (1D)
1W ---
1M ---
1Y ---
S&P 500
Artikel laten voorlezen

Beursnieuws Amerika

De afgelopen beursweek was volatiel met verliezen op de Amerikaanse aandelenmarkten. Een kortstondige dip ontstond vrijdag na een gespannen ontmoeting tussen president Trump en de Oekraïense president Zelenskyy, waarbij Trump dreigde de VS terug te trekken als er geen deal kwam. Vervolgens herstelden de markten weer: De S&P 500 steeg 1,59% naar 5.954,50 punten, de Dow Jones won +1,39% en de Nasdaq Composite steeg 1,63% naar 18.847,28 punten. Desondanks sloot de Nasdaq Composite februari af met een verlies van bijna 4%, de S&P 500 daalde 1,4%, en de Dow Jones liet een daling van 1,6% zien over de maand.

Een belangrijke factor die de markt blijft beïnvloeden is het beleid van Donald Trump. Op dit moment staat de invoering van nieuwe tarieven op Mexico en Canada centraal, die dinsdag van kracht zouden moeten worden. Handelsminister Howard Lutnick gaf aan dat de tarieven nog ‘flexibel’ zijn, wat betekent dat ze mogelijk lager kunnen uitvallen dan de aangekondigde 25%. Ondertussen is een extra invoerheffing van 10% op Chinese goederen definitief vastgesteld.

Daarnaast zorgde een geopolitiek incident voor nervositeit op de markten. Een gespannen ontmoeting tussen Trump en de Oekraïense president Volodymyr Zelenskyy in Washington deed de obligatierente dalen. De rente op 10-jarige Amerikaanse staatsobligaties zakte met 6 basispunten naar 4,22%, terwijl de 2-jarige rente met 8 basispunten daalde naar 3,99%. Beleggers zochten de afgelopen week hun toevlucht in obligaties vanwege de toenemende onzekerheden op zowel geopolitiek als economisch gebied.

Cryptocurrencies beleefden op zondag een volatiele handelsdag na de aankondiging van Trump over de oprichting van een strategische cryptoreserve. Bitcoin steeg met 10% naar bijna $94.000, nadat de koers vrijdag nog onder de $80.000 was gedoken. Ether steeg met 13%, terwijl XRP met 33% steeg. Ook Solana’s SOL-token en Cardano’s ADA kenden forse stijgingen van respectievelijk 25% en 60%.

Verder meldde FactSet dat analisten in januari en februari hun winstverwachtingen voor het eerste kwartaal meer dan gemiddeld hebben verlaagd. De winstverwachtingen voor de S&P 500 zijn met 3,5% gedaald, wat meer is dan de vijf-, tien-, vijftien- en twintigjarige gemiddelde dalingen. Vooral de sectoren Materialen (-16,2%) en Consumenten Discretionair (-8,8%) worden hard getroffen.

Aziatische markten in de plus

Aziatische aandelenmarkten kenden een positieve start van de week, met beleggers die de ontwikkelingen in de VS nauwlettend volgen. De Japanse Nikkei 225 steeg met 1,36%, terwijl de bredere Topix-index 1,27% won. In Hongkong steeg de Hang Seng-index met 1,33%, terwijl de CSI 300 in China 0,44% hoger sloot.

De Japanse obligatiemarkt blijft onder druk staan, met de 30-jarige Japanse staatsobligatie die een rendement van 2,36% bereikte, het hoogste niveau in 17 jaar. Beleggers speculeren op verdere renteverhogingen door de Bank of Japan.

De Chinese inkoopmanagersindex (PMI) voor de industrie steeg in februari naar 50,8, beter dan de verwachte 50,3. Dit duidt op een versnelde expansie in de Chinese industrie, wat het marktsentiment in de regio ondersteunde.

Op macro-economisch vlak blijft India in de schijnwerpers staan na een groeicijfer van 6,2% in het derde kwartaal van het fiscale jaar, beter dan de 5,6% in het voorgaande kwartaal.

Europa opent hoger

De Europese markten lijken de handelsweek positief te starten. Beleggers zullen zich richten op de voorlopige inflatiecijfers van februari voor de eurozone. De uitkomsten hiervan zullen cruciaal zijn voor de aankomende rentebeslissing van de Europese Centrale Bank op donderdag. Vooralsnog gaat de markt ervan uit dat de ECB de rente wederom met 25 basispunten zal verlagen. Uiteraard kijkt de markt ook uit naar eventuele hints over toekomstige renteverlagingen.

Beleggers blijven gefocust op de geopolitieke spanningen, handelsontwikkelingen en inflatiecijfers die de richting van de markten zullen bepalen. Met belangrijke macro-economische data en beleidsbeslissingen in het verschiet, belooft deze week opnieuw volatiel te worden voor de wereldwijde financiële markten.

Beursagenda

Maandag 3 maartDE – Productie PMI
EUR – Productie PMI
EUR – Inflatie (CPI)
VS – Productie PMI
VS – Bouwuitgaven
VS – ISM Productie PMI
09:55
10:00
10:00
16:00
16:00
16:00
Dinsdag 4 maartEUR – Werkloosheidscijfer
VS – FOMC-lid Williams spreekt
20:20
22:30
Woensdag 5 maartEUR – S&P Globals PMI
VS – ADP banenrapport
VS – S&P Globals PMI
VS – Fabrieksorders
VS – ISM non-productie werkgelegenheid
VS – Ruwe olievoorraaden
VS – Beige Book
10:00
14:15
15:45
16:00
16:00
16:30
20:00
Donderdag 6 maartEUR – Rentebesluit ECB
VS – Jobless claims
VS – Handelsbalans
EUR – ECB Persconferentie
14:15
14:30
14:30
14:45
Vrijdag 7 maartEUR – BBP
VS – Werkloosheidscijfer
VS – FOMC-lid Bowman spreekt
VS – Fed-voorzitter Powell spreekt
11:00
14:30
16:15
18:30

Gebruikte bronnen:

https://www.cnbc.com/2025/03/02/stock-futures-rise-slightly-in-overnight-trading-as-investors-await-tariff-news-live-updates.html

https://www.cnbc.com/2025/03/02/trump-announces-strategic-crypto-reserve-including-bitcoin-solana-xrp-and-more.html

https://www.cnbc.com/2025/03/03/european-markets-live-updates-stocks-news-data-and-earnings.html


Justin Blekemolen is beleggingsspecialist bij online broker LYNX, waar hij verantwoordelijk is voor het creëren van educatieve en informatieve content over de financiële markten. Zijn analyses en video’s verschijnen regelmatig in het LYNX Kennisportaal. Eerder werkte hij als technisch analist bij IEX en Tostrams, waar hij zich specialiseerde in grafiekpatronen en indicatoren binnen de technische analyse. Met jarenlange ervaring in de markten richt hij zich op het toegankelijk maken van beleggingskennis voor een breed publiek.

Stuur een bericht naar Justin Blekemolen
  • Dit veld is bedoeld voor validatiedoeleinden en moet niet worden gewijzigd.